Jó reggel felébredni?
Megérkezett a nyár idén is, vele együtt pedig a forró éjszakák. Lehetséges, hogy korábban ébredünk, ami kifejezetten jó hatással lehet napjainkra. Nem csak azért, mert „aranyat lelünk”, hanem azért is, mert a reggeli órákban a klíma sokkal barátságosabb. Frissítő levegő, esetleg a napfelkelte látványa kifejezetten jót tehet testünknek és lelkünknek egyaránt. A korai kelés tehát rendkívül pozitív dolog, feltéve, ha azt időben való elalvás előzte meg. Pozitív akkor is, ha az este tíz órai lefekvést követően, tudatosan keltjük fel magunkat. Lényegében a helyzet az: ha reggel kipihenten ébredünk, jó közérzettel és feltöltődve, akkor egészen biztosan elegendő volt az alvásra szánt időnk.
Mennyi az annyi?
Alvásigényünk más és más. Korunkból adódóan is, gondoljunk csak egy csecsemőre, kinek szinte alvás és evés az első néhány hónapja. Ez természetesen – csak úgy, mint az idős kori aluszékonyság – egy szélsőséges példa. Egy felnőtt, egészséges ember alvási szükséglete 6 és 8 óra közé tehető. A kutatások azt is bebizonyították, hogy az éjfél előtti pár óra a legpihentetőbb és legszükségesebb az alvás szempontjából. Jó ezt tudni és fontos lenne be is tartani. Próbáljunk meg mindig 10 óra körül lepihenni, majd figyeljük meg, mi történik.
A legjobb „máshol”?
A nyári hónapokban az alvászavarral küszködők több mint felénél, hanyatlás tapasztalható, aminek nagyrészt a szokatlan meleg lehet a fő oka. A rossz alvók bizonyos százaléka viszont javulást tapasztal, mely annak tudható be, hogy több idő van pihenésre, lehetőség adódik nyaralásra, kikapcsolódásra. Emiatt aztán csökken a stressz, a napi idegeskedés. Nagyon érdekes megfigyelni, hogy például egy idegen helyen alvás során romlik vagy esetleg javul a helyzet. Ha úgy tűnik, jobb és pihentetőbb az alvás másutt, el kell gondolkodnunk, mi lehet ennek az oka. Esetleg az ágymatrac a bűnös? Talán rossz helyen van, maga az ágy? Netán rossz minőségű ágyneműt használunk?
Figyeljük meg mindenképp a jobb alvást biztosító helyen fennálló körülményeket! Kézenfekvő, mégis döbbenetes eredményekre juthatunk.
Hasznos lehet, ha figyelmet fordítunk, mondjuk a szállodánkban használatos ágyneműre, annak huzatára is. Elképzelhető, hogy már ezzel megoldjuk problémánkat, lehet, hogy mindössze ennyi elegendő lesz ahhoz, hogy nyáron is a lehető legjobban kipihenjük magunkat. Ez vonatkozik a folyamatos alvás idejének növelésére és annak minőségére is.